2 maj 2022

Jak zapewnić lepszą przyszłość swojemu dziecku 7 cech, które warto rozwijać Michele Borba recenzja.


Jak zapewnić lepszą przyszłość swojemu dziecku 7 cech, które warto rozwijać.
 Michele Borba 
To ważny poradnik dla rodziców. Nie ma znaczenia w jakim wieku masz dziecko. Już teraz możesz zacząć wpływać na swoje pociechy. Dlaczego powinnaś to zrobić? Blisko 40 % dzieci walczy z depresją, czuje się osamotnionych, na marginesie. W zderzeniu z wymagającą rzeczywistością dzieci czują się zagubione, niewystarczające. Harują od rana do wieczora, często w wielkim stresie, wyznacznikiem ich wartości są zdane egzaminy, oceny, polubienia na mediach społecznościowych. Często z boku wyglądają na szczęśliwe i skupione ale w środku są wyczerpane i wypalone.

Autorka rozmawiała z wieloma dziećmi. Na tej postawie znajduje 7 kluczowych cech. Cechy te zapewnią waszej latorośli najlepszy start. Nie przekłada się to jeden do jednego na zdanie do prestiżowych szkół czy super płatną pracę. Choć pośrednio zdecydowanie tak. Dziecko u którego owe cechy są na wysokim poziomie wiele rzeczy zrobi bez wysiłku. Jeśli ćwiczysz te umiejętności, to tak jakbyś ćwiczyła mięśnie. Łatwo je używać w przyszłości.

Zacznijmy od pewności siebie. Jeśli jesteś pewny siebie przekłada się to na lepsze wyniki w szkole, zwiększa odporność psychiczną, prowadzi do lepszego samopoczucia i większego poczucia szczęścia. Jak wzmacniać tą umiejętność swojego dziecka, jak zrobić z niej atut? Co na ten temat myślą dzieci? W książce cechy są połączone z konkretnymi przykładami. Dlatego można korzystać z książki jak z podręcznika. Na końcu rozdziału znajduje się zestaw wskazówek oraz porady. Jak wpłynąć pozytywnie na malucha. Jak pomóc rozwijać mu omawiany atut. Znajdujemy wskazówki dla różnych grup wiekowych. A także pięć najważniejszych wniosków.


Następną cechą jest empatia, później samokontrola… wraz z czterema kolejnymi tworzą wspaniałą siódemkę. Myślę że każdy rodzic powinien co najmniej raz przeczytać książkę żeby nie zapomnieć o żadnej z nich. Ja od razu zaznaczam sobie kluczowe wnioski którymi podzielę się z mężem i mam zamiar stosować. Zaledwie rano stosowałam „podsłuchaną pochwałę”. Metody i wskazówki są proste. Można je stosować z lekkością i bez większego przygotowania. A w praniu spełniają swoje zadanie.

Nie zapominajcie że to książka napisana przez uznaną doktor w dziedzinie psychologii edukacyjnej. Jest ekspertem w dziedzinie rodzicielstwa. Możecie zaufać ekspertowi, bo ma wiele sukcesów w swojej dziedzinie. To dodatkowy atut tej publikacji. Oddajesz się w ręce doświadczonego fachowca. 

Cieszę się, że jest wiele pozycji które traktują o wychowaniu dzieci. Ważne jest dla mnie to aby czerpać wiedzę z różnych źródeł. Wiele autorów w różny sposób podchodzi do tego tematu i każdy z nich wnosi cenne spostrzeżenia i rady. W dzisiejszych czasach wiele rzeczy zmienia się praktycznie z miesiąca na miesiąc. Najpierw dwa lata pandemii, teraz wojna. Każde takie doświadczenie wpływa na najmniejszych. Warto być na bieżąco z literaturą dotyczącą rozwoju dzieci. Tym bardziej uważam że tak publikacja jest niezwykle cenna.

Za możliwość przeczytania książki dziękuję wydawnictwu Muza. 

*
Pani KoModa

2 komentarze:

 1. Zgadzam się ze wszystkimi słowami, które napisałaś. Trzeba wiedzieć, co w trawie piszczy.

  OdpowiedzUsuń
 2. Witam Cię :)
  Długo mnie tutaj nie było, choć pamiętałem jeszcze o tym blogu, więc powróciłem.
  Muszę przyznać, że ciekawa jest ta książka. Od dłuższego czasu sam interesuję się psychologią, więc sam osobiście uważam, że poradniki pisane przez psychologów rozwojowych są przydatne rodzicom, gdyż niewłaściwe metody wychowawcze, złe przekazy rodzinne itp. może wpłynąć negatywnie na dorosłość. Bardzo polecam książkę, którą mam i przeczytałem autorstwa Pani Szubrycht i Pani Wasielewskiej pt. "Jak być szczęśliwym dorosłym bez szczęśliwego dzieciństwa". Polecam ją każdemu, kto zmaga się z wieloma problemami, które ciągną się od dzieciństwa m.in. uwikłanie w poczucie winy, niskie poczucie własnej wartości itp. Polecam - jest wspaniała.

  Pozdrawiam serdecznie i życzę Tobie miłego dnia,
  Patryk

  OdpowiedzUsuń

Miło mi, że masz ochotę podzielić się ze mną swoimi myślami. Dziękuję!