10 lut 2024

Praca z cieniem. Dziennik motywacyjny, dzięki któremu poznasz, przekroczysz i zintegrujesz swoje cienie Keila Shaheen recenzjaPraca z cieniem

Keila Shaheen

„Ja …. Ewa …..  oświadczam że od dzisiaj rozpoczynam pracę nad rozwojem osobistym i samo akceptacją…” to pierwsze słowa książki pt „Praca  z cieniem”.  A tak naprawdę przed sobą mam ćwiczeniówkę do zadań specjalnych. Bo najważniejsza funkcja tej publikacji to rzeczywiście praca nad sobą. Ale od początku.

Książka którą mam przed sobą została już okrzyknięta fenomenem, bestsellerem. Przyjrzyjmy się jej bliżej. Książka podzielona jest na cztery części: wstęp, ćwiczenia, wskazówki i rozdział o dojrzewaniu do źródeł swojego cienia. Czym jest cień pewnie się zastanawiasz. Są w naszym życiu rzeczy o których wolimy nie wspominać, emocje, zdarzenia, Są też te rzeczy których w sobie nie lubimy. To tak jak cień. Trochę to my, ale trochę też nie. Ma nasz kształt i porusza się tak jak my ale nami nie jest. Musimy zdać sobie sprawę z jego istnienia i zaakceptować go.

Mogły w przeszłości zdarzyć ci się bolesne przeżycia, które być może starałaś się zapomnieć. Chcesz czy nie mają one wpływ na twoje aktualne życie.  Utarte wzorce, impulsywne zachowania, pułapki myślowe to wszystko wpływa na twoje zachowanie. Wiedz jednak, że wcale nie musi tak być. Możesz wziąć życie w własne ręce i raz na zawsze rozprawić się z tym. Kolejny poradnik nic nie zmieni. Bo rzadko kiedy możesz wprowadzać tą wiedzę w życie. Tu natomiast masz wiele zadań do wykonania. Publikacja opiera się w dużej mierze na ćwiczeniach. Kiedy już przeczytasz wstęp w którym wszystko szczegółowo jest wyjaśniane, przychodzi czas działać.

Ćwiczenia są różnorodne. Ważne jest aby każdemu poświęcić spokojny czas oraz dać sobie miejsce na refleksję. Moje ulubione to uzupełnij luki. Czyli mamy zadnie w którym brakuje wyrazów i uzupełniamy po swojemu. Są też pytania do przemyślenia, listy, uzupełnianie pól. Obszerne miejsce na prowadzenie dziennika ale skierowanego na konkretne tematy. Np. „wewnętrzny nastolatek” co chciałbyś aby ktoś ci powiedział, gdy byłeś nastolatkiem?”. W ostatnim rozdziale możesz rozpracować źródła swojego cienia. Zastanowić się skąd się bierze, jakie myśli i emocje mu towarzyszą.

Ta pozycja to bez wątpienia bardzo użyteczny podręcznik do pracy nad sobą. Zdecydowanie pomoże ci w lepszym i głębszym poznaniu siebie. Pomoże ci w analizie swoich działań i emocji. Może odkryje przed Toba rejony w których nigdy nie byłaś. Warto poświęcić czas na solidne zgłębienie zagadnień zaproponowanych przez autorkę. Polecam.

Ps Wiadomo, jeśli twoje problemy są znaczne warto udać się do specjalisty.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Miło mi, że masz ochotę podzielić się ze mną swoimi myślami. Dziękuję!