1 gru 2021

Backstage Piotr Czaykowski recenzja

 


Backstage. Kulisy męskiego top modelingu.

Piotr Czaykowski 

W świecie przepełnionym modą nie dziwi nas jak bardzo cenieni są modele i ich praca. Znamy programy pokazujące drogę do zawodu modela, o projektowaniu czy stylizowaniu. A mężczyźni w tym miejscu to nic nowego. Jednak kilkanaście lat temu było zupełnie inaczej. Kiedy ten zawód zaczynał raczkować w naszym kraju na polskiej scenie pojawił się Piotr. Zupełnie przypadkowo wszedł w ten kolorowy świat. Nie planował kariery, zaciekawiony fotografią traktował tą przygodę jak ciekawe doświadczenie. Coś co otworzyło mu drogę do podróży międzynarodowych, świetnych imprez, korzystania z bajecznie bogatego i luksusowego życia.

W książce "BACKSTAGE. Kulisy męskiego topmodelingu." z księgarni TaniaKsiazka.pl poznajcie Piotra Czaykowskiego, chłopaka pochodzącego z dobrej bogatej rodziny. Kiedy mama uświadomiła mu kiedyś że wszystko co ma pochodzi z ciężkiej pracy jego ojca zrozumiał że najlepsze rozwiązanie to zapracować na swoje marzenia. Po roku przerwał studia które trochę z przypadku wybrał z rodzicami. Za to bardzo interesowała go fotografia i to ona sprawiła że trafił na sesję i wybiegi. Początkowo nie traktował tego zajęcia poważnie, ale kiedy okazało się jakie profity łączą się z tym zawodem krok po kroku przekonywał się do niego. Oprócz ciekawych zarobków, dochodziły podróże, darmowe imprezy, możliwość mieszkania w egzotycznych krajach,  sposobność  poznawania nowych ludzi. Nie tylko modeli czy projektantów, ale także znanych aktorów czy bogatych ludzi z wyższej klasy.

Czy to była lekka praca? Zdecydowanie nie. Jeden klient wymagał perfekcyjnego zdjęcia i 6 zdjęć robione było przez 8 godzin inny potrzebował zdjęć 2 700 różnych piżam i też mieli na to osiem godzin. Innym razem sesja zimowa robiona była w lecie przy 35 °C.  W Chinach granica intymna nie istnieje i czasem przesuwają cię i ustawiają jak manekina.  

Publikacja przedstawia szczerą rozmowę modela z dziennikarką i autorką książek Magdaleną Kuszewską. Piotr otwiera się i opowiada jak czuł się w tym świecie. Zwykły chłopak z Polski chodzący w pokazach u największych projektantów. Jak czuł się kiedy tygodniami nie miał pracy, bo akurat nie był na fali. Jak był traktowany na castingach. Kim był skaut a kim promotor. Czy różni się praca w chińskim Guangzhou z pracą w Singapurze. Jak wyglądały przymiarki a jak praca (zabawa) po godzinach. Nie brakuje smaczków i sekretów ze świata mody.

Nasz bohater jest indywidualistą, wszystko widzi trochę inaczej. Mam wrażenie że bardziej jest obserwatorem życia. Chłonie rzeczywistość i smakuje ją. Nie widzę u niego euforii z sukcesów ale również wielkiego rozżalenia związanego z trudnościami zwykłego dnia. Widzę za to wrażliwego człowieka który poprzez to czego doświadcza otwiera się na ludzi. Kiedy spotyka go coś niekomfortowego uznaje że to kolejne doświadczenie i nowa sytuacja.

W niektórych tematach jest jednak bardzo zachowawczy. Skrócił kontrakt w Pekinie aby jechać za kimś w kim się zakochał. Ale prawie nic nie powiedział o osobie która wywołała taką falę uczuć. Za to poznajemy historię miłosną jego przyjaciół. I to nie jednej pary a kilku. Tak samo się dzieje kiedy opowiada szczegóły imprez. Koledzy robili takie rzeczy, a ty? pyta dziennikarka. Nie odpowiem ci na to pytanie. Czy to wrodzona tajemniczość czy chęć zostawienia czegoś dla siebie? Myślę że książka miała opowiadać przede wszystkim o poczatkąch pracy w tym ciekawym zawodzie. To nie jest biografia Czaykowskiego. 

Całość zapakowana jest w twardą oprawę. Dołączone są kolorowe prywatne zdjęcia ale również te z  pokazów. Piękne wydanie świetnie nada się na prezent. Lekturę czyta się bardzo szybko i przyjemnie. Jak dla mnie to była tematyka nowa i bardzo ciekawa. A więcej nowości znajdziecie w księgarni TaniaKsiazka.pl .


*

Pani KoModa

4 komentarze:

 1. Mam tę książkę i czuję, że mnie zszokuję w niektórych aspektach.

  OdpowiedzUsuń
 2. Narobiłaś mi ochoty, by kupić sobie tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
 3. Miałam okazję poznać Magdę osobiście. Jest niesamowita! Polecam Wam zajrzeć także do innych jej książek :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ciekawa książka warto przeczytać. Pozdrawiam :) Szczęśliwego Nowego Roku.

  OdpowiedzUsuń

Miło mi, że masz ochotę podzielić się ze mną swoimi myślami. Dziękuję!