9 lis 2021

"Gwiazdka z brokatem." Anna Szczęsna recenzja


"Gwiazdka z brokatem"
 Anna Szczęsna
Czy jesteście już gotowi na klimat świąt? Ja chyba pierwszy raz od kilku lat bardzo tego wspaniałego czasu potrzebuję. Może dlatego z wielką przyjemnością sięgnęłam po książkę "Gwiazdka z brokatem" z księgarni TaniaKsiazka.pl To moje pierwsze spotkanie z tą autorką i zdecydowanie należy do bardzo przyjemnych.

Nawet jeśli zabunkrujesz się w swojej pracy i pozamykasz na ludzi zwykły przypadek może zmienić twoje życie. Tego właśnie doświadczyła rezolutna Basia. Główna bohaterka jest zupełnie skupiona na swojej pracy. Nie ma w tym nic dziwnego bo praca to jej pasja. Prowadzi sklep papierniczy. Doskonale ją rozumiem bo sama uwielbiam taki asortyment, piękne kalendarze, cuda robione z papieru, można się zatracić. Jednak Basia tak skupiła się na pracy że poza nią nic nie miała. A raczej nikogo. Ponieważ trudno do bliskich relacji zaliczyć ciotkę która jest ciągle w podróży. Jedyna osoba z którą ma kontakt to jej koleżanka z pracy, Lena. Lena ma męża i dzieci i chętnie widziałaby podobny schemat u Basi. Ta jednak zakrywa uszy słysząc takie aluzje.

Na początku grudnia przypadkowo na cmentarzu spotyka swoją ukochaną bibliotekarkę. Pani Maria jest w potrzebie więc dziewczyna nie zastanawiając się za długo. Oferuje pomoc starszej pani. Odwozi ją do domu i postanawia w ciągu kilku dni otoczyć samotną kobietę opieką. Powracają wspomnienia jak wiele razy pani Maria wyciągnęła do niej rękę a także to ona zaszczepiła w  niej miłość do papieru i książek. Basia z wielką radością podchodzi do starej znajomej. Cieszy się na każde spotkanie i docenia jej obecność.

Bohaterka zauważa jak wiele radości i wspaniałych odczuć niesie ze sobą przyjaźń z innym człowiekiem. Docenia relację bibliotekarką i krok po kroku otwiera się przed kobietą. Niestety to nie koniec zawirowań w życiu pani Marii. I tym razem dziewczyna stanie na wysokości zadania. Czy wszystkim będzie się to podobało? A może Lena dostrzeże niebezpieczeństwa tej znajomości? Naturalnie pojawią się nowi bohaterowie którzy namieszają w życiu obu kobiet.

Uwielbiam ten rodzaj literatury. Powieści obyczajowe są najbardziej zbliżonym gatunkiem do rzeczywistości. Dlatego kiedy chcę uciec od zmartwień przykładam je jak miód na duszę. Historia którą tu mamy zdaje się być jak zasłyszana od sąsiadki. Historia jakich wiele ale opowiedziana w fantastyczny, inspirujący sposób. Rewelacyjnie się ją czyta. Tak często wygląda życie ludzi. Niektórzy zamykają się ponieważ to co ich spotkało w przeszłości sprawiło że założyli pancerz. Nie chcą go zdjąć z obawy przed zranieniem. Jednak kiedy ktoś potrzebuje pomocy nie odmówią jej. Wtedy przekonują się jak takie doświadczenia działają na dwie osoby. Tą która potrzebuje ratunku i ta która go udziela. W pewnym momencie granice się zacierają a role się odwracają. I już nie wiadomo kto więcej zyskał a kto więcej dał. Jednak jest to wspaniała sytuacja w której każdy zwycięża. 

Lektura książki powoli wprowadza w klimat świąt. Ja z wielką przyjemnością się w niego zanurzyłam. Tak historia jest taka realistyczna że mogła wydarzyć się naprawdę. Mnie zdecydowanie byłoby najbliżej do mocno stąpającej po ziemi Leny. Ale i niezależną Basia na pewno bym się dogadała. Obie dziewczyny są niezwykle sympatyczne i miłe.

Książka przypomina nam jak ważne są bliskie osoby wokoło nas. A w każdej chwili może się zdarzyć coś niespodziewanego. Dobrze mieć kogoś bliskiego. Nawet jeśli w sercu jest strach i chcemy być ostrożni. Warto otworzyć serce. Dzięki temu każda chwila może być ważna a każdy dzień wyjątkowy. Ach będą emocje J . Całość  jest optymistyczna ale nie przelukrowana. Ja jestem na tak. A więcej nowości znajdziecie w księgarni TaniaKsiazka.pl

*
Pani KoModa

7 komentarzy:

 1. Od 6 grudnia zaczynam czytać świąteczne książki i ta znajduje się na mojej liście.

  OdpowiedzUsuń
 2. Teraz jest odpowiedni czas na tego typu lektury świąteczne.

  OdpowiedzUsuń
 3. Powoli wchodzimy w okres świątecznych książek. Zapisuję sobie tytuł :)
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Wyglądają ekstra bardzo ciekawa książkę, kolory okładki są bardzo ciekawe i sam wzór też niczego sobie.

  OdpowiedzUsuń
 5. Recenzja bardzo zręcznie napisana i może zachęcić do przeczytania tych, którzy lubią tego typu opowieści. Gratuluję.

  OdpowiedzUsuń
 6. Ekstra takiej książki właśnie szukałem, teraz koniecznie muszę znaleźć odrobinę czasu i zanurzyć się w lekturzę, dziękuję za polecenie.

  OdpowiedzUsuń
 7. Ciekawa lektura co prawda nie wiem czy to moje klimaty, ale na pewno sprawdzę jak będzie się czytać.

  OdpowiedzUsuń

Miło mi, że masz ochotę podzielić się ze mną swoimi myślami. Dziękuję!