3 wrz 2019

Weź głęboki wdech Kasia Bulicz-Kasprzak recenzja


Weź głęboki wdech 
Kasia Bulicz-KasprzakTakiej szalonej dziewczyny dawno nie poznałam.
A może to okoliczności sprawiły, że człowiek działa nieracjonalnie. Sama nie wiem jak bym się zachowała w takiej sytuacji...

Nowa książka Kasi Bulicz - Kasprzak opowiada o życiu przebojowej pani doktor?? Nic podobnego. Michalina jest mrukiem, cichą, zakochaną w roślinach dziewczyną. Mozolnie, nienachalnie wdrapuje się na czubek mrowiska. Jest taką małą mróweczką, której celem jest wejście na szczyt kariery zawodowej. Bardzo ciężko na to pracuje. Tak bardzo że można powiedzieć że poza pracą nie ma nic. Wraca do domu w którym mieszka z nachalną i władczą matką i jej siostrą. I tak płyną jej dni.

Do momentu kiedy zjawia się on. Piękny i wspaniały Filip! Marzenie każdej kobiety. Dziewczyna stara się go nie zauważać, ale on zwraca uwagę na młodą doktorantkę. Zaczynają się spotykać ku wielkiemu zaskoczeniu dziewczyny. Nie mając żadnego doświadczenia z mężczyznami idzie trochę po omacku. O wsparciu matki może zapomnieć. Matka ze zdwojoną siłą wbija szpilki w najczulsze miejsca.

Michalina zakochuje się w chłopaku - wpada jak śliwka w kompot. Nawet nie rejestruje kiedy Filip zajmuje jej miejsce w pracy. To on dostaje pieniądze na badania. To on staje się oczkiem w głowie profesora. Profesora którego Michalina darzy wielkim szacunkiem i poważaniem. Dla niego zdecydowała się na taką specjalizację. I to w niego jest wpatrzona jak w obrazek.

Nagle jak na złość pojawia się wokół niej wiele tajemniczych postaci. Jak syn profesora Stanek, człowiek mumia, Emil... I właśnie przez mężczyznę traci głowę i zdrowy rozsądek. Nie zdradzę wam czy to będzie Filip czy profesor a może ktoś inny. ami się musicie przekonać.

Zastanawiałam się czy wielu rzeczy Michalina sobie nie wymyśliła. Sama siebie dziwnie określa i nie wiem czy tego się nie leczy ;) Np:  Moje Nieulegające Emocjom Ja, Moje Logicznie Rozumujące Ja, Moje Przezorne Ja, Moje Paranoiczne Ja.

Przyznam się Wam do czegoś - na początku dowiadujemy się że ktoś zostaje zabity. Potem powoli dowiadujemy się jak do tego doszło. Ale dla mnie od początku to główna bohaterka ze swoimi zajawkami była podejrzana.

Michalina wikła się w całą sprawę tak bezmyślnie, że jestem w szoku :) Bezsensowne kłamstwa i działania mogą ją tylko jeszcze bardziej pogrążyć. Czy jest naiwna? O tak. Ale też zimna i wyrachowana. Takiej osóbki na pewno jeszcze nie znaliście :) Ale jak się przebić bez urody, bez znajomości czy pieniędzy? Czasem trzeba pomóc swojemu szczęściu - w końcu tyle na nie pracowaliśmy.

Najbardziej charakterną bohaterką tej książki jest piękna i wyniosła matka Michaliny. Intrygująca, spokojna i opanowana, inteligentna, tajemnicza. Z językiem ciętym jak brzytwa, ze spontanicznymi decyzjami. Zdecydowanie nie chciałabym znaleźć się na jej drodze.

Sięgając po tą książkę spodziewajcie się sporej dawki humoru i zagadki do rozwiązania.

Za możliwość przeczytania książki dziękuję wydawnictwu Edipresse.

 

*
Pani KoModa

4 komentarze:

 1. Książka już czeka na mojej półce. Bardzo lubię prozę tej autorki.

  OdpowiedzUsuń
 2. Będę czekał tę książkę. 😊

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo fajna propozycja :)
  Pozdrawiam ciepło :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Zaintrygowała mnie ta zagadka! Nie znam twórczości tej Autorki. Z chęcią po nią sięgnę. Pozdrawiam wrześniowo!

  OdpowiedzUsuń

Miło mi, że masz ochotę podzielić się ze mną swoimi myślami. Dziękuję!