8 cze 2024

"Smoki z głębin" Gra Muduko Recenzja

„Smoki z głębin”

Muduko

„Smoki z głębin” to wciągająca gra Simone Lucianiego wydana przez Muduko. To interesujące połączenie gry na planszy z wieloma elementami. Mamy tu karty, żetony oraz drewniane elementy do rozstawiania na planszy. To daje duże możliwości gry i zabawy z dzieciakami. Celem jest uzyskanie jak największej ilości punktów. Możemy je zdobyć za wypełnione misje, zgromadzone skarby czy przewagę liczebną w poszczególnych Królestwach. Ostatnio tak dobrze bawiłam się, kiedy jako dziecko grałam w eurobiznes ;) Posłuchajcie.

Wciel się w jeden ze smoczych klanów i stań do walki z okrętami pirackimi. Zgarnij złoto oraz wykonaj przydzielone misje. Wylosuj kartę wzoru i rozstaw smoka go na planszy, tak aby nie połączył się z innym naszym smokiem. Wejdź do gry i poznaj dalsze zasady!

Pudełko zawiera:

·        4 obustronne plansze Morskich Królestw oraz 1 Wyspę Centralną

·        54 drewniane głowy smoków i 190 smoczych ciał, całość w 5 kolorach

·        44 żetony okrętów pirackich, 60 złotych monet o nominale 1, 16 złotych monet z nominałem 5

·        80 kart wzorów; małych, średnich, dużych, 33 karty misji, 24 karty rafy koralowej

·        instrukcja i bloczek punktowania,

Gra zaplanowana jest dla gracza powyżej 8 roku, od 2 do 5 graczy (każdy gracz wybiera jeden kolor) i może im zająć jakieś 40 minut. Ja na początku grałam z mężem, ale dzieciaki bardzo zainteresowały się elementami gry. I tak, ćwiczyły już układanie sekwencji smoków. Przed grą musicie przygotować miejsce, rozłożyć planszę i karty. Musimy mieć więcej miejsca niż w innych grach, ponieważ przebieg gry jest trudniejszy i jest więcej akcesoriów. Musimy też przeczytać szczegółowo instrukcję, aby zapoznać się z poszczególnymi elementami i właściwościami (działaniami, jakie są ukryte pod konkretnymi znacznikami). Pierwsze rozgrywki wymagały od nas uważności w towarzystwie instrukcji. W grze więcej możliwości tym więcej szczegółów, które musimy wziąć pod uwagę.

Piękne, kolorowe i barwne ilustracje od razu przykuwają naszą uwagę. Wszyscy domownicy zakochali się w drewnianych elementach. Są wykonane z dużą starannością. Są lekkie, ale łatwo je ułożyć (są stabilne). Karty są standardowej wielkości, z jednej strony delikatnie tłoczone. Plansze i żetony na pewno posłużą na wiele rozgrywek, ponieważ zrobione są z mocnego, trwałego papieru.

Mój maż stwierdził, że gra przypomina mu tetrisa i chyba coś w tym jest. Ponieważ musisz myśleć strategicznie, planować do przodu swoje ruchy.  Jest wiele opcji do wyboru podczas rozgrywki co starawi, że w grze nie napotkasz na nudę. Choć gra jest dla starszych dzieci (niż moje) łatwo z niej  zrobić „wersję”, która jest zrozumiała również dla nich. (zmniejszając ilość elementów). Z drugiej strony jest to gra, w którą z przyjemnością zgrają również dorośli. Polecam.

Dziękuję Wydawnictwu Muduko za możliwość zrecenzowania tej gry. 

1 komentarz:

Miło mi, że masz ochotę podzielić się ze mną swoimi myślami. Dziękuję!