18 wrz 2021

W cieniu narcyza. Jak rozpoznać toksyczną relację i uwolnić się z niej Julie L. Hall recenzja


W cieniu narcyza. Jak rozpoznać toksyczną relację i uwolnić się z niej. 
Julie L. Hall

Czy nazywałeś może kiedyś kogoś narcyzem? Może wydawało ci się że ktoś bliski jest taką osobą? A może w pracy zmagasz się z szefem który ma takie cechy? "W cieniu narcyza” z księgarni Taniaksiazka.pl to bardzo wartościowa i esencjonalna książka. Znajdziesz w niej prawdziwą skarbnicę wiedzy.

Kiedyś wydawało mi się że wiem kim jest narcyz. Te mity które miałam w głowie zostały obalone a na ich miejscu zasiadła nowa wiedza. Wiedza czym  jest NPD czyli narcystyczne zaburzenie osobowości pomogło mi w zrozumieniu jak rozpoznać osoby które zmagają się z tym schorzeniem. Trzeba pamiętać że to jest choroba, która jest diagnozowana. Choroba opisana jest z przede wszystkim z perspektywy osoby  która styka się z narcyzem . Bardzo ważne jest uświadomienie sobie że mąż, babcia, ciotka, czy siostra jest osobą z zaburzeniem. Może to być też żona, dziadek (…) który został  wychowany przez narcyza. Jest to bardzo ciężkie do stwierdzenia ponieważ wielu psychologów / psychiatrów nadal ma problem z diagnozą.

Autorka przegryzła ten temat bardzo szczegółowo ponieważ sama dorastała w cieniu narcyza.  Na wstępie opowiada nam swoją historię oraz doradza jak czytać tą książkę. Która część dla kogo może być interesująca. Ja przeczytałam całość. Bardzo zainteresował mnie ten temat i wiem że nawet osoby nie zainteresowane psychologią z przyjemnością przeczytają publikację.

Całość jest bardzo czytelnie zaprezentowana i łatwo znaleźć interesujące zagadnienia. Zanim przejdę do szczegółów dodam tylko że autorka oparła tą książkę na sporej ilości literatury fachowej. Na szczęście używa języka zrozumiałego dla każdego laika. Lektura podzielona jest na części. Dzięki pierwszej możemy rozgryźć kim dokładnie jest NPD, jakie prawa łamie i jak przegryźć ten temat. Druga pokazuje z czym się mierzymy. Kim jest osoba która cierpi na takie zaburzenia i jak czują się osoby w jej towarzystwie. W trzeciej znajdziecie przekrój rodziny dotkniętej tym problemem. A w kolejnej jak wygląda życie z partnerem narcyzem. Czy jako partnerzy jesteśmy współuzależnieni , czy warto walczyć i jak wychować dzieci w tej sytuacji. Dzieci narcyza również nie mają łatwo dlatego kolejny rozdział o tym traktuje. Odstani rozdział to propozycja rozwiązania i działania na terenie „wroga” .

A zatem mamy przed sobą bardzo rzeczową publikację. Możesz potraktować ją jako poradnik. Możesz przeanalizować informacje zawarte w niej. Możesz zgłębiać dalej wiedzę a może poprosić o pomoc wiedząc już z czym masz do czynienia. Jak nie spojrzysz na nią zawsze wyjdzie na plus i skorzystasz z niej. Oprócz teorii zmierzysz się z wieloma historiami wziętymi z życia. Może skonfrontujesz je ze swoimi odczuciami. Ja tak zrobiłam. Wiem że książka nie zastąpi terapii, ani dla narcyza ani dla „ofiary” ale jest ważnym krokiem do przodu. Gorąco polecam a więcej nowości znajdziecie w księgarni Taniaksiazka.pl

*
Pani KoModa

3 komentarze:

  1. Jako psycholog chętnie zapoznam się z tą publikacją.

    OdpowiedzUsuń
  2. Książka z pewnością wartościowa, nawet dla tych którzy nie mają(lub o tym nie wiedzą) w swoim otoczeniu narcyza. Wiele zagadniem z zakresu psychologii nie jest opracowanych i dlatego każda tego rodzaju książka, to kolejny stopień do postępu. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  3. Z takiej publikacji można na pewno dowiedzieć się sporo interesujących rzeczy.

    OdpowiedzUsuń

Miło mi, że masz ochotę podzielić się ze mną swoimi myślami. Dziękuję!