25 lis 2020

"Flying high" Bianca Iosivonii recenzja

"Flying high" Bianca Iosivonii

"Flying high" to drugi tom powieści Bianca Iosivonii.  Na dalsze losy Hailee i Chese czekałam z niecierpliwością.  Jeśli znacie już autorkę wiecie jakiego koktajlu emocji możecie się i tym razem spodziewać :) 

Nie próbujcie szufladkować pozycji jako lektury dla nastolatek. Historia poruszy również serca dorosłych ale i  rodziców. Tematyka podjęta przez Biancę jak zawsze zmusza do refleksji. Porusza, zaskakuje, często wywołuje śmiech a czasem łzy wzruszenia. 

Jesteście gotowi? 

A to dlatego że autorka zostawiła nas w poprzedniej części dosłownie nad przepaścią. Hailee to bardzo sympatyczna dziewczyna która trafiła do małego miasteczka . Tam poznała chłopaka i oboje poczuli do siebie głębokie uczucie. Tylko że dziewczyna miała tajemnicę. Wyruszyła w ostatnią podróż ponieważ na jej końcu postanowiła pożegnać się z tym wszystkim... Nie udźwignęła problemów które z każdej strony ją dotykały. Nie potrafiła sobie poradzić ze strat bliskiej osoby. 

"Bo prawda jest taka, że nie możemy wiecznie chować się w tym pokoju przed całym światem, choć ta wizja ma w sobie coś kuszącego." 

Hailee zmieniła jednak zdanie. Nowe uczucie do chłopaka zwyciężyło. Jednak czy ich relację będzie można kontynuować? On czuje strach i niepokój o ukochaną. Chce ją chronić i dbać o nią. Najchętniej nie odstępowałby jej na krok. A przecież tak nie da się żyć. Ciągle kontrolując i martwiąc się o drugą osobę. 

Tymczasem akcja nabiera tempa bo do miasta przyjeżdżają rodzice Hailee. Chcą ją zabrać do domu i zaopiekować się nią . Dziewczyna  z jednej strony bardzo się cieszy ich uwagą a z drugiej chciałby zostać w Fairwood. Podejmuje jednak ostateczną decyzję. Kiedy widzi przypadkowo jak jej ukochany rozmawia ze znajomą. Rozluźnienie, uśmiech, radość widoczny jego w oczach. W kontraście do niepokoju który widzi w jego oczach kiedy na nią patrzy... Wie że nadal źle się czuje. Wie że to może długo potrwać i nie chce być obciążeniem dla niego. Każdy powód jej odejścia jest nadal aktualny. 

Dodatkowo brat Chasea wraca z odwyku do domu. Zajmuje czas i przestrzeń Chasea, a on sam musi wybrać co jest ważniejsze: rodzina, oczekiwania rodziców i brat czy jego ukochana która aktualnie chce wyjechać z miasta na dobre... 

Co zrobi Hailee, czy będzie konsekwentna i zostawi chłopaka pomimo wielkiej miłości do niego?

Czy Chase odpuści szanując decyzję ukochanej. 

Bardzo podobało mi się zwrócenie uwagi autorki na przyjaciół. Nowo poznane osoby okazały się wielkim wsparciem dla niej. Jedna czuwała nad nią, inna zaprowadziła ją do lekarza a jeszcze inna dała dach nad głowę. Każda otoczyła ja miłością zupełnie bezinteresownie. Czasem niewielka pomoc może okazać się najważniejszą. Dziewczyna może z nimi dzielić ból, smutek, żal. Czuje ich wsparcie. To oni powoli stawiają ją na nogi. To oni z nią żartują i dbają o nią. W porównaniu z dorosłymi którzy nie zdali egzaminu. Sami nie poradzili sobie z żałobą i uciekli w pracę zostawiając córkę samą. 

Oboje głównych bohaterów jest bardzo pogubionych. Każde ma swoje rodzinne problemy. Trudno im znaleźć drogę do siebie. Oboje studiują w innych miastach, a związek na odległość rzadko się sprawdza. Czy miłość która pojawiła się zaledwie kilka tygodni temu jest wystarczająca? 

Poznaj wyjątkowo nostalgiczną i ciepłą książkę w której bohaterka rozlicza przeszłość i stara się uporządkować teraźniejszość aby iść przed siebie bez bólu. Musi wybaczyć rodzicom i wierzyć że kiedyś spojrzy na życie bez strachu czy smutku który teraz dławi jej oddech. Autorka lekkim piórem porusza trudne tematy. Dzięki czemu z jednej strony lekturę czytało mi się bardzo szybko. Z drugiej strony byłam poruszona decyzjami głównych bohaterów. Mogłam łatwo się z nimi utożsamić i rozumiałam ich uczucia. Autorka doskonale oddaje to co dzieje się w głowach nastolatków, ich wahania i rozterki. 

Jesteście na to gotowi?

Za możliwość przeczytania ksiazki dziękuję Wydawnictwu Jaguar. 

*

Pani KoModa

4 komentarze:

 1. Nie czytałam jeszcze pierwszej części, ale lubię takie nostalgiczne klimaty.

  OdpowiedzUsuń
 2. Naprawdę bardzo fajnie napisano. Jestem pod wrażeniem.

  OdpowiedzUsuń
 3. Jestem ciekawa tej serii i na pewno po nią sięgnę. 😊

  OdpowiedzUsuń
 4. Pewnie też by mi się spodobała mi się ta książka, lubię takie klimaty :)

  OdpowiedzUsuń

Miło mi, że masz ochotę podzielić się ze mną swoimi myślami. Dziękuję!