9 lut 2020

Śmierć i ryzyko J.D. Robb Recenzja


Śmierć i ryzyko J.D. Robb RecenzjaJ.D. Robb to autorka serii książek o porucznik Eve Dallas.  Tak na prawdę to Nora Roberts która jest autorką wielu bestsellerów, a jej pozycja na rynku romansów jest ugruntowana. Teraz mości sobie wygodne miejsce w świecie thrillerów. 


"Śmierć i ryzyko" to kolejna cześć historii pracy Eve na nowojorskim posterunku. Na kolejną sprawę  porucznik Dallas jedzie ze swoją partnerką Peabody. Tym razem udają się do biura na Manhattanie w którym wybuchła bomba. Podczas ważnego biznesowego spotkania jeden z uczestników wysadza się wraz ze wszystkimi osobami w biurze. Najbardziej zaskakujące jest to że zamachowcem był Paul Rogan mający nieposzlakowaną opinię. To fantastyczny pracownik, szef czy przyjaciel, ale również wzorowy mąż i ojciec. Trudno to powiązać z tym co zrobił kilka godzin wcześniej.
Eve szybko rozwiązuje zagadkę - okazuje się, że Paul stał się ofiarą szantażu. Życie jego żony i córki wisiało na włosku. Dwóch terrorystów cały weekend znęcało sie nad całą rodziną, aby finalnie zmusić mężczyznę do takiego desperackiego kroku. 

Porucznik Dallas od początku prowadzi śledztwo które jest wielką zagadką a ilość świadków i potencjalnych podejrzanym można liczyć w setkach. Do tego cała sprawa zamiast krok po kroku wyjaśniać się, robi się coraz bardziej zawikłana. Niestety pojawia się również kolejne morderstwo, jeszcze bardziej utrudniając całe śledztwo. Eve ma wsparcie nie tylko swojej partnerki z całym zespołem ale także swojego niezastąpionego męża. Krok po kroku udaje jej się zawęzić ilość podejrzanych. 

Przestępcy przyłożyli się do przygotowania całego przestępstwa. Przemyśleli wszystko w najdrobniejszym szczególe. Pracowali wiele miesięcy więc cała akcja zdaje się nie mieć luk. A wiele odpowiedzi na pytania może być kluczowe do rozwiązania zagadki. Czy Paul był wybrany przypadkowo? A może miał większe znaczenie w całym przestępstwie? I co było faktycznym celem tej zbrodni? Zabicie konkretnych osób, niedopuszczenie do fuzji dwóch firm, a może coś jeszcze innego?

Przyznam się, że lubię książki w których jesteśmy świadkami śledztwa, a kolejne fragmenty układanki zaczynają do siebie pasować. W amerykańskich realiach zaangażowanie policji i służb zawsze sprawia że jestem pod wrażeniem. 

W książce nie ma trudnego policyjnego żargonu czy niepotrzebnych wulgaryzmów które często zdarzają się w tego typu pozycjach. Uważam to za duży plus, dzięki czemu książkę może z powodzeniem przeczytać nastolatek, jego rodzic a także dziadek.

Eve i Peabody to znakomity duet który idealnie się uzupełnia. Lubię ich przepychanki i współdziałanie. Reszta bohaterów jest dosyć jednoznaczna i przewidywalna co czyni historię lekką i przyjemną. To nie mroczny thriller z okrutnymi postaciami, co nie jest wadą a bardziej cechą tej pisarki. Przy tej powieści można się zrelaksować bo stanowi kapitalną rozrywkę. 

Często zastanawiam się jakby wyglądał serial na postawie tej serii. Pewnie dlatego, że autorka w plastyczny sposób opisuje rzeczywistość. Z całą pewnością oglądałabym ten serial a na razie zostaje mi tylko czytać wersję papierową. 

Skusicie się na kolejną cześć przygód Eve?

Za możliwość przeczytania książki dziekuje Wydawnictwu Edipresse. 

 
*
Pani KoModa

7 komentarzy:

 1. Nie znam tej serii, ale być może kiedyś to zmienię. 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. Ostatnio bardzo doceniam książki, przy których można się zrelaksować. Zdecydowanie zapisuję tytuł!
  pozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Z Twojej recenzji można wywnioskować, że Nora Roberts udanie zadebiutowała jako autorka kryminałów czy jak wolisz thrillerów. Poczekam na wersje filmową, bo jeżeli nakręcono wiele jej romansideł, to z pewnością te książki również doczekają się ekranizacji. Recenzja ciekawie napisana i zachęcająca do sięgnięcia po pozycję. Gratuluje i pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 4. Propozycja zdecydowanie dla mojego męża :)
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Mi się ta książka bardzo spodobała. Jeszcze całej nie doczytałam, ale już kończę!

  OdpowiedzUsuń
 6. Strange "water hack" burns 2 lbs overnight

  Well over 160k women and men are using a easy and secret "liquid hack" to burn 2 lbs each night while they sleep.

  It is scientific and works with anybody.

  This is how you can do it yourself:

  1) Take a glass and fill it with water half full

  2) Now follow this amazing hack

  so you'll be 2 lbs skinnier when you wake up!

  OdpowiedzUsuń
 7. Ok...

  This might sound pretty creepy, and maybe even kind of "out there"....

  BUT what if you could simply click "PLAY" and LISTEN to a short, "musical tone"...

  And magically bring MORE MONEY into your LIFE??

  I'm talking about thousands... even MILLIONS of DOLLARS!

  Sound too EASY?? Think it's IMPOSSIBLE?!?

  Well then, Let me tell you the news.

  Usually the greatest miracles in life are the SIMPLEST!

  Honestly, I'm going to provide you with PROOF by letting you PLAY a REAL "miracle money tone" I've produced...

  You simply push "PLAY" and watch how money starts piling up around you... starting pretty much right away...

  GO here to play this wonderful "Miracle Abundance Tone" - it's my gift to you!

  OdpowiedzUsuń

Miło mi, że masz ochotę podzielić się ze mną swoimi myślami. Dziękuję!