23 kwi 2019

Optymizm mimo wszystko. Agata Komorowska Recenzja

agata komorowska

Optymizm mimo wszystko.
Agata Komorowska
"Bo szczęście to kwestia wyboru, wiary i nadziei, które są nieodłącznymi towarzyszkami optymizmu."

Optymizm mimo wszytsko Ja nie zamawiałam tej książki. A jednak do mnie przyszła. Pomyślałam po co mi kolejny poradnik o tym jak być optymistycznym. Ja przecie jestem pełna optymizmu - i nie trzeba mi więcej.

Ale nie, to nie jest kolejny poradnik. A historia pewnej bohaterki - mamy czwórki dzieci. I tak, ta kobieta wie co to optymizm! Pomimo wielu trudności jest jego pełna.

Pemiera EdipresseKsiążka opisuje życie Pani Agaty. Pani Agata rozwiodła się z mężem i postanowiła zostać z 3 dzieci, w tym jednym  chorym ( z zespołem downa). A do tego postanowiła w między czasie adoptować jeszcze jedno dziecko. Kto ma czwórkę dzieci wie jakie to wyzwanie. Ale Agata nie traci dobrego humoru. Zwrócę uwagę, że nie jest to jakiś amerykański uśmiech gdzie w głębi duszy jest smutek. Ale pisarka w każdym wydarzeniu dostrzega dobre strony. Jeśli spotyka się z przeciwnościami, problemami szuka co w tym może znaleźć dobrego. W końcu nie można czasem poradzić na każdy problem. Dziecko rozchorowuje się dzień przed wyjazdem na zagraniczną wycieczkę? Agata złości się, uroni łzę - ale nie zgadza się na rozpacz. Organizuje sobie dobry czas z chorą córką i resztą dzieci. Po co rozpamiętywać tą sytuację - trzeba odnaleźć się w nowej sytuacji.

"Dzięki temu pozwalam sobie na zmianę planów i nie traktuje tego w kategoriach porażki, ale nowych wyzwań i doświadczeń" 

ceramikaByłam pod wrażeniem, że każdy rozdział, który miał zaledwie kilka stron kończy się listą wdzięczności. Autorka pisze za co konkretnie jest wdzięczna, odwołując się do poprzedzającego wdzięczność rozdziału. Jestem zaskoczona za jak wiele rzeczy można być wdzięcznym. Chyba inaczej powinna nazywać się ta książka. Np Jak obudzić w sobie wdzięczność. Nie masz za co dziękować? - przeczytaj tą książkę. Znalazłam wiele rzeczy które dotknęły mojej duszy, poruszyły mnie do głębi.

Książkę czytałam jednym tchem - świetny język i lekkie pióro znacznie to ułatwiało. Bardzo polubiłam Panią Agatę. To inspirująca młoda kobieta, matka i pisarka. Czasem narzekamy a posiadamy tak wiele. Autorka dzieli się z nami swoim prywatnym życiem. Czuję się jakbym miała nową przyjaciółkę. Muszę poszukać poprzedniej jej książki. Bardzo jestem jej ciekawa.

Moja książka jak wspominałam jest zaznaczona znacznikami - na pewno będę do niej wracać. Na razie naszykowałam ją w przedpokoju - zabieram ją na święta dla mamy. Po mamie pożyczam ją znajomej ( takiej z tróją dzieci - na pewno jej się spodoba) a potem... Jest już lista!

Komu ją polecam? Każdemu! Ja byłam przekonana, że to nie dla mnie książka a okazała się strzałem w dziesiątkę.

Złota myśl na święta:
" Zatem kluczem do wesołych świąt jest akceptacja i tolerancja. Akceptacja faktu, że nasi rodzice nie są chodzącymi ideałami, popełniali i popełniają błędy, które w ich rozumieniu być może wcale błędami nie są. Akceptacja drugiego człowieka w postaci brata, siostry czy teściowej wraz ze wszystkimi ich wadami i dziwactwami."


Bułkarska porcelana

Za możliwość przeczytania ksiązki dziękuję Wydawnictwu Edipresse.

*
Ostatnio też czytałam ciekawą książkę o aloesie drzewiastym. O jego możliwościach leczniczych. A może bardziej o wspomaganiu organizmu podczas leczenia. Napisana świetnym językiem. Przystępna. Tak mnie podjarała, że kupiłam taki aloes i testuję na mężu :)

ojciec Zago
*
Pani KoModa

7 komentarzy:

 1. Myślę, że umiejętność zachowania optymizmu w najgorszych sytuacjach sprawi, że człowiek nabierze do wszystkiego dystansu :) Tego życzę sobie i wszystkim innym :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Dziękuję za polecenie książki, przeczytam ją z przyjemnością. Zawsze staram się iść przez życie z uśmiechem i doszukiwać się dobrych stron w każdej, nawet trudnej sytuacji.
  Ściskam, Agness :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Pozytywna książka warta przeczytania. Nie zawsze mam uśmiech na twarzy, zwłaszcza w trudnych sytuacjach życiowych, ale staram się.
  Pozdrawiam ciepło :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Książka pokazuje jak przeżyć syt. kryzysowe i dalej żyć :)

   Usuń
 4. Ciekawe propozycje! :) Myślisz, że byłyby dobrym pomysłem jako prezent dla na Dzień Matki? :)

  OdpowiedzUsuń

Miło mi, że masz ochotę podzielić się ze mną swoimi myślami. Dziękuję!